ponedeljek, 29. oktober 2012

Športna fotografija


Športna fotografija je ena izmed najtežjih fotografskih kategorij, ker zahteva zelo dobro poznavanje športa, ki ga nameravate fotografirati, poznavanje zmogljivosti fotoaparata, znanje in izkušnje. Veliko športov se dogaja zelo hitro in težko je ujeti pomemben trenutek v objektiv in biti hkrati pozoren na kompozicijo, svetlobo, ostrino… Poleg tega pa vas še dodatno omejujejo pogoji fotografiranja, saj se običajno ne morete prosto gibati povsod. Dvoranski športi imajo tudi (praviloma) slabše svetlobne pogoje, vaša pozicija iz katere fotografirate je običajno vnaprej določena s strani organizatorjev, fotografirani niso tam zaradi fotografije, torej se morate vi prilagajati njim in ne obratno.

Na začetku je najprej potrebno izbrati pravi fotoaparat ter še bolj pomembno, dober, svetlobno "močan" objektiv. Najbolje je imeti dva fotoaparata, enega s širokokotnim in drugega s teleobjektivom. Pri fotografiranju, kljub strogim zahtevam, poskušajte fotografirati iz različnih pozicij, da ne bodo fotografije enolične in monotone. Iskati je treba tudi prave trenutke za proženje.

Posebna tehnika športnega fotografiranja je sledenje (panning). Fotografiranemu objektu sledite z enako hitrostjo in s tem dosežete, da je okolica zamazana, objekt pa lepo izostren. Efekt izpade odlično, običajno pa se ga fotografi poslužujejo pri fotografiranju motošportov. Taka fotografija nam da občutek hitrosti oz. gibanja.

Primer panning fotografije

nedelja, 21. oktober 2012

Prava ograja za vašo hišo

Z možem gradiva hišo. On je veliko na poti, zato sem morala sama poskrbeti za nadzor nad veliko rečmi. Med drugim sem bila zadolžena tudi za izbiro prave balkonske ograje. Že na začetku sem se odločila, da želim alu ograjo, saj sem na interneta izvedela, da je aluminij eden najbolj trpežnih materialov. Aluminij je trajen in kar je zame z dvema majhnima otrokoma najpomembneje, ne potrebuje skoraj nobenega vzdrževanja, saj se na aluminijasti ograji ne poznajo prstni odtisi. Da bi se lažje odločila za primernega proizvajalca alu ograje, sem lani obiskala celjski sejem MOS. Pogovarjala sem se z več ponudniki, saj sem hotela preveriti njihovo kvaliteto in seveda tudi ceno. Na koncu sem izbrala podjetje MN ograje iz Domžal.



Odločitev zanje je botrovala na podlagi ugodne cene ter zaradi same lokacije, saj se nahajajo blizu mene. Na začetku sem izbrala alu ograjo, model Classic, a so mi v podjetju MN svetovali, da zaradi varnosti otrok raje izberem stekleno oz. Vintage ograjo, katera ima pokončne prečke. Tako sem se odločila za stekleno ograjo, čeprav me je skrbelo čiščenje stekla. Kasneje se je dejansko izkazalo, da ni nobenih težav s čistočo, saj je steklo matirano in se zato prstni odtisi skoraj ne poznajo. Tudi na splošno sem z ograjo zelo zadovoljna, enako tudi s samo montažo. Monterji so bili zelo prijazni in prav videlo se je, da delo opravljajo dobro in so tudi prilagodljivi. Ko so mi prišli montirati ograjo, sem si spet premislila glede ograje, ker sem hotela poleg steklene ograje še dodatno prečko zgoraj, ker se mi zdi ,da to poudari modernost hiše. Monterji so ustregli moji pozni želji in uspešno smo se dogovorili za spremembo. Pred odločitvijo za nakup ograje sem se tudi odločila za obisk njihovega razstavnega salona, kjer sem si ve modele ograj lahko ogledala v živo. To me je še dodatno prepričalo v odločitev za nakup ograje pri njih.

torek, 16. oktober 2012

Problem suhih oči pri nošenju kontaktnih leč

Ena največjih težav, nad katero se pritožuje večina uporabnikov kontaktnih leč, so suhe oči. To pa še ne pomeni, da morate zaradi tega prenehati uporabljati kontaktne leče. Imate več rešitev. Določeni simptomi suhih oči lahko vključujejo srbenje, pekoč občutek, rdečico ali pa meglen pogled. Oko se zaradi nošenja leč ne more solziti in se zato izsuši.

Splošna in enostavnejša rešitev težave suhih oči je ta, da uporabljamo kapljice za oči čez celoten dan. Naslednja možnost je navlažitev kontaktnih leč. Pri tem postopku morate leče odstraniti iz oči in jih po kapljanju s tekočino za leče nazaj vstaviti.



Kako pogosto to počnemo, je odvisno od stopnje suhosti očesa. Vendar, če morate to početi večkrat kot 3 do 4 krat dnevno vam svetujemo, da obvezno obiščete okulista. V teh primerih gre lahko za prve znake okužbe ali resne srbečice. Če je le mogoče svetujemo uporabo namenskih kapljic za oči brez konzervansov. Znano je, da konzervansi pripomorejo k izsušenosti očesa in povzročajo neudobje med nošenjem leč. Za nekatere ljudi pa zadošča nekaj kapljic na leče pred vstavljanjem v oko in simptomi suhega očesa so za cel dan odpravljeni.

Obvezno redno čistite vaše leče, saj boste le tako zagotovili, da bodo v brezhibnem stanju. S tem boste tudi zmanjšali možnost pojava suhih oči, pa še leče bodo trajala dalj časa. Nošenje kontaktnih leč dlje, kot je to priporočeno, lahko tudi vodi v resna vnetja oči in na tak način povzroča občutek nelagodja med uporabo.

Če imate kljub upoštevanju zgornjih priporočil še vedno težavo s suhimi očmi, je obvezen obisk okulista. Svetoval vam bo druge leče, ki so lahko narejene iz drugačnega materiala, ki vam osebno bolje ustreza.

Ob vsaki neobičajni težavi vedno priporočamo obisk okulista. Še pred tem pa si vzamite leče iz oči, da preprečite poslabšanje stanja. Če nadaljujete z nošenjem leč, lahko povečate infekcijo ali si v skrajnem primeru celo poškodujete oči.